Klub Sportowy " Pilica" - Rok założenia 1930

  HISTORIA     GALERIE  ZDJĘĆ     SPONSORZY     KSIĘGA  GOŚCI     CHAT      BRAMKA  SMS      KONTAKT

Startuj z nami Start    Dodaj do Ulubionych Ulubione
Dyscypliny Sportowe:

Boks

Brydż sportowy
Gimnastyka
Kajakarstwo
Kolarstwo
Koszykówka

Kręglarstwo

Lekkoatletyka

Łucznictwo

Łyżwiarstwo szybkie

Piłka nożna

Piłka ręczna

Podnoszenie ciężarów

Siatkówka

Sporty motorowe

Sporty zimowe

Strzelectwo
Szachy
Szermierka
Tenis stołowy

DYSCYPLINY  SPORTOWE


TENIS STO£OWY (1947 - I972)

1939 Przed wojną sekcja formalnie nie istniala ale zachowaly się ślady występowania zawodników TFSJ w mistrzostwach miasta w marcu 1937 roku. Tenis nie miał w tym czasie sukcesów, a prymat wiodła dmżyna HAKOAH.

1947 Sekcja powstała po wojnie i pierwsze występy odbyly się w klasie B. PILICA deklasowała rywali pokonując LECHIF 8:1 i 7:2, WZKS WIESŁAW 9:0 i 9:0, KS OMTUR Ib 6:3 i 5:4 oraz CHKS 8:0 i 8:1. W zespole grał „tercet panów P" Wojciech Pacak, Zbigniew Pietrzykowski i Józef Pietrasik.

1948 W sezonie 1948/1949 sekcja występowala z zrzeszeniu WŁÓKNIARZ. Drużyna grala w klasie A. Najlepszym tenisistą był Wojciech Pacak - mistrz Tomaszowa, a oprócz Pietrzykowskiego i Pietrasika jako zawodnicy pojawiają się Włodzimierz Chmielewski - późniejszy prezes KS PILICA, Paweł Przybyła i Radosław Franczak, którzy byli juniorami.

1949 Drużyna utrzymała się w klasie A mimo, iż grała ze zmiennym szczęściem, często w rezerwowym składzie. Rywalizowała z zespołami OGNISKA, SOLIDARNOŚCI, ŁKS-u i ZWIĄZKOWCA. WŁÓKNIARZ II występował w klasie B zajmując w sezonie 1949/1950 szóstą pozycję. W drużynie II grali W. Chmielewski, R. Franczak, Badek i Szczepaniak. Grała też trzeeia drużyna w klasie C, w skladzie Janusz Gaciąg, Bogdan Krzejski i Kazimierz Stańdo. Grał też zespół koła JEDWAB z Zygmuntem Grzejszczykiem i Mirosławem Bissem.

1950 Na początku roku odczuwa się kryzys w drużynie, przypisywany brakowi kierownictwa sekcji. Powstaje drużyna żeńska, w której gra słynna potem lekkoatletka Maria Ciach, Barbara Sęk i Krystyna Sykówna. Mecz z Łowiczem 26.03. wygrywają nasze Panie 9:0.
Maria Ciach wzięła udział w mistrzostwach Polski juniorów w Radomiu 14-16.04. dochodząc do pólfinału. Po tych mistrzostwach M. Ciach powołana została do kadry tenisa stołowego CRZZ (Centralnej Rady Związków Zawodowych). Sezon rozgrywkowy trwał 2-3 miesiące, a reszta czasu była wypełniona imprezami o charakterze towarzyskim. Zarząd z Władysławem Kobyleckim dbał o pełne zagospodarowanie czasu. Często walczono na świeżym powietrzu m.in. w Spale. Wojciech Pacak wygrał tam turniej o puehar Funduszu Wczasów Pracowniczych (FWP).
W mistrzostwach okręgu w październiku Maria Ciach została mistrzem, a w deblu z K. Sykówną zdobyły wicemistrzostwo. Pacak z Kobyleckim zdobyli trzecią lokatę w tych zawodach.
W mistrzostwach Polski CRZZ startowały Ciachówna i Sykówna bez większyclt sukcesów.

1951 Osłabiony odejściem starszych zawodników zespól klasy A walczył w składzie: Włodzimierz Chmielewski, Radosław Franczak i Zbigniew Tomczyk. Po słabym początku zespół zmobilizowal się i utrzymal w klasie A po dramatycznych meczach wyjazdowych z OGNIWEM Łódź i WŁÓKIVIARZEM Ozorków, wygranych przez nasz zespół. Drużyna żeńska w sezonie 1950/1951 również występowała w klasie A nie oddając prowadzenia do końca rundy. Zespól gral w skladzie: M. Ciach, B. Sęk i K. Syk oraz Anna Swarbulanka w rezerwie. Rezerwy drużyn męskich występowały nadal w klasie B i C.
W lutym przebywał w Tomaszowie mistrz Polski Patyński, który przez trzy dni grał z czołowymi zawodnikami wygrywając dziesięć pojedynków w tym: z Tomczykiem 2:0, z Chmielewskim 2:0 (21:17, 21:15) raz z Franczakiem 2:0.
Reorganizacja sportu związkowego przyniosła roczną przerwę w rozgrywkach. 

1953
Drużyna męska UNII w składzie: Janusz Gaciąg, Kazimierz Stańdo, Władysław Wałach (przyszły wojewoda piotrkowski) i Jan Bawarski, z kierownikiem sekcji Stanisławem Tomczykiem przystąpiła do rozgrywek klasy A w grudniu 1953 roku.

1954 W sezonie 1953/1954 grając z drużynami województwa łódzkiego UNIA zajęła piąte miejsce.

1955 W sezonie 1954/1955 zredukowano liczbę zespołów klasy A do sześciu i UNIA nie zdołała się utrzymać w tych rozgrywkach.
W następnym sezonie 1955/1956 trenowano nadal, ale brak jest danych o rozgrywkach w klasie B.

1957 KS PILICA kontynuował działalność sekcji tenisa stołowego. Trenerem został Wojciech Pacak, były zawodnik. Wzmocniono skład i trenowano regularnie. Kierownikiem sekcji do 1964 roku był Stanisław Siąkowski, a po nim obowiązki te przejął Mieczysław Najder. W efekcie osiągnięto awans do III ligi. Grając w niej przez kilka lat - kończono sezony na dobrych pozycjach.
W drużynie męskiej grali: Antoni Pacak, Tomasz Kurman, Władysław Wałach, Jan Maciejewski i Aleksander Przybylak i inni.
W drużynie żeńskiej występowały: Janina Błoch, Janina Mielowska, Anna Ufel i Halina Tomczyk.

1964 Bogdan Frankiewicz zdobył mistrzostwo juniorów Tomaszowa i wicemistrzostwo w kategorii seniorów. Frankiewicz pokonał też w turnieju ŁOZTS w Łodzi całą czołówkę województwa, a następnie w turnieju strefowym PZTS zajął II miejsce, a w turnieju ogólnopolskim w Piotrowicach Śląskich zajął IX miejsce.

1966 W sezonie 1965/1966 PILICA zdobyła mistrzostwo III ligi oraz prawo do startu w turnieju o awans do I ligi. Turniej w Stalowej Woli odbywał się z udziałem Dębu KATOWICE, NOTECI Mątwy, AZS-u Białystok, STOMILU Poznań i STAL Stalowa Wola. Turniej odbył się w kwietniu 1966 roku i PILICA nie awansowała ale zdobyła pochlebne oceny.
Od sezonu jesiennego 1966 roku PILICA zaczęła rozgrywki w III lidze centralnej z drużynami: ZJEDNOCZONYCH Pabianice, LZS Rogów i START Piotrków oraz warszawskimi: HUTNIK, MARYMONT, ŚWIT, POLONIA, OLIMPIĄ Grudziądz, ELEKTRYKIEM Toruń i GOPŁEM Kruszwica. Zespół PILICY utrzymywał się w tej lidze do 1971 roku. Do zespołu przychodzili młodsi zawodnicy: Kazimierz Kozubski, Jan Maciejewski, Tadeusz Wójcik i Mieczysław Sztuk, Hendzel i inni.
Drużyna żeńska PILICY grała w klasie A z dużym powodzeniem, a rezerwy w klasie B. Dużo było również sukcesów indywidualnych. Szczególnie Frankiewicza i Mirowskiej, o których pisała prasa. Byli czołowymi sportowcami miasta i okręgu.

1971 Drużyna PILICY utrzymała prawo do gry w lidze międzywojewódzkiej, lecz stracona sala, a zatem możliwości treningowe, pociągnęły za sobą likwidację sekcji tenisa stołowego.

1972 Drużyny tenisa stołowego PILICY nie wzięły już udziału w rozgrywkach.