Klub Sportowy " Pilica" - Rok założenia 1930

  HISTORIA     GALERIE  ZDJĘĆ     SPONSORZY     KSIĘGA  GOŚCI     CHAT      BRAMKA  SMS      KONTAKT

Startuj z nami Start    Dodaj do Ulubionych Ulubione
Dyscypliny Sportowe:

Boks

Brydż sportowy
Gimnastyka
Kajakarstwo
Kolarstwo
Koszykówka

Kręglarstwo

Lekkoatletyka

Łucznictwo

Łyżwiarstwo szybkie

Piłka nożna

Piłka ręczna

Podnoszenie ciężarów

Siatkówka

Sporty motorowe

Sporty zimowe

Strzelectwo
Szachy
Szermierka
Tenis stołowy

DYSCYPLINY  SPORTOWE


SZERMIERKA (1932 -1975)

1932 Tadeusz Onderko założył żeńską drużynę szermierczą. Trenowały: Bolesława Adamska , Maria Barańska, Janina Jakubowska, Maria Kubiakówna, Janina Lisowska, Alfreda Maldnerówna, Stefania Pietrasikówna, Zofia Sołtysiakówna, Apolonia Węglarska, Kazimiera Wochna, Władysława Wojewodówna.
Treningi w okresie dwuletnim nie wyłoniły żadnej zawodniczki do walki w imprezach szermierczych i po odejściu T. Onderki sekcja rozpadła się.

1954 W październiku 1954 roku ponownie zawiązano sekcję szermierczą mężczyzn i kobiet, której kierownikiem został Witold Kaczmarkowski. Treningi prowadził dwa razy w tygodniu po 2,5 godz. Eugeniusz Kaźmierczak. Trenowało dwunastu zawodników, a do turnieju „Pierwszy krok szerinierczy" stanęło 10 szermierzy, którzv zajęli następujące miejsca: l. Romuald Lachowicz, 2. Jan Rybicki, 3. Józef Rel, 4. Mirosław Chrabski, 5. Tadeusz Dziubiński, 6. Adam Błaszczyk, 7. Bogusław Wojewódzki.

1955 W Mistrzostwach Województwa w Zgierzu trzech zawodników LJNII doszło do półfinału, a w finale Mirosław Chrabski był siódmy.
W meczach floretowych UNIA Tomaszów zwyciężyła Piotrków 12:4 i 10:6. Czołowymi florecistami byli R. Lachowicz i J. Rel.
Halina Próchniakówna w mistrzostwach Łodzi we florecie zdobyła II klasę sportową.

1956 Drużyna LTNII walczyła o wejście do Ligi Szermierczej Województwa, ale zajęła czwarte miejsce i miała walczyć w Klasie A. Jednak rozgrywki nie doszły do skutku. W mistrzostwach województwa łódzkiego we florecie młody florecista LTNII
Józef Rel zajął szóste miejsce, co było sukcesem młodej drużyny ITNII.
Jesienią odszedł trener E. Kaźmierczak, a treningi poprowadził inż. Henryk Dolecki.

1957 Z chwilą odrodzenia PILICY nowy klub wstrzymał finansowanie szermierki, która przeżyła dzięki inicjatywie: Józefa Rela, Mirosława Chrabskiego, inż. Henryka Doleckiego i Romualda Lachowicza. Starali się oni o finanse we wszelki możliwy sposób i dzięki temu przetrzymali najtrudniejsze chwile, a prezes Henryk Kamiński przywrócił sekcji miejsce w klubie.
Trenerem został łodzianin Janusz Rybicki. Rok obfitował w liczne starty zawodników. W Turnieju Wiosennym w Piotrkowie we florecie J. Rybicki był czwarty, a R. Lachowicz szósty.
Szermierze w meczu z pabianickim ZRYWEM wygrali floret, a przegrali szablę. Dobrą formę prezentował inż. Henryk Dolecki.
30 czerwca w meczu z piotrkowską POLONIĄ we florecie PILICA wygrała 8:1 i w szabli 7:2. W drużynie walczyli: H. Dolecki, M. Chrabski, R. Lachowicz i J. Rybicki.
W listopadzie tomaszowianie zdobyli wicemistrzostwo okręgu łódzkiego przegrywając w finale z KOLEJAREZEM Łódź 7:9.
W indywidualnych mistrzostwach okręgu w dniu 27 listopada Józef Rel zdobył we florecie 7 miejsce.

1958 Aktywna była grupa juniorów PILICY, z których najlepsi zajęli w mistrzostwach okręgu juniorów florecistów: Janusz Bartkowiak 4 m., Stefan Dymarek 7 m. a J. Kochański 8 m. Mecze PILICY z silnym MKS Pabianice dwa razy kończyły się remisem.

1959 W styczniowym turnieju wojewódzkim we florecie J. Rybicki był czwarty. W turnieju młodzików w Katowicach PILICA przegrała z KKS Kraków 7: 9 i z MKS Katowice w takim samym stosunku. Zauważono młodych 14-letnich tomaszowian w prasie i katowickiej telewizji.
Tradycyjnie walczono we florecie z MKS Pabianice i dwukrotnie PILICA przegrała.
Szermierka seniorów to: Puchar PILICY, w którym J. Rybicki był czwarty, a w mistrzostwach okręgu Józef Rel został wicemistrzem. PILICA była organizatorem turnieju szpadowego o puchar „Błękitnych Źródeł" bez udziału swoich zawodników.

1960 Startują młodzicy i seniorzy, kierownikiem sekcji zostaje Józef Rel. Ciekawsze wyniki tego sezonu to drugie miejsce S. Dymarka w mistrzostwach CRZZ we florecie. Drugi turniej o puchar PILICY wygrał J. Barburski z Łodzi. Ogólnopolski turniej o Puchar „Błękitnych Źródeł" zdobył M. Głowacki z KOLEJARZA Wrocław, a zawodnicy miejscowi nie startowali.
Drużyna młodzików w składzie: S. Dymarek, T. Korbacz i J. Jankowski zajęła trzecie miejsce w turnieju o Puchar Przewodniczącego WKKFiT w Sierniewicach. 
1961 Sukcesami szermierzy było czwarte miejsce Bartkowiaka w mistrzostwach okręgu w Pabianicach i czwarte miejsce J. Rela w III klasie szermierczej.

1963 Stefan Dymarek został zaliczony do kadry województwa i brał udział w meczu Łódź Opole wygrywając wszystkie walki. Chmal w turnieju w Pabianicach zajmuje drugie miejsce.

Powiększ
Józef Rel - szermierz, trener i działacz sportowy K.S. PILICA 1963 r.

1964 Józef Rel zajmuje drugie miejsce w szpadzie w III Spartakiadzie województwa łódzkiego.
W ostatniej fazie na czele sekcji widać Józefa Rela, który był kierownikiem, instruktorem i zawodnikiem przez wiele lat. Dzięki jego zaangażowaniu ta sekcja istniała mimo kryzysów do 1975 roku.
Początkowo w klubie ćwiczyło wielu chłopców marząc o sławie W. Zabłockiego czy też S. Pawłowskiego. Zdarzali się utalentowani juniorzy, ale warunki uprawiania tego sportu nie gwarantowały poziomu krajowego tej dyscypliny sportu.
Organizowano imprezy pokazowe o zasięgu ogólnopolskim, z udziałem czołowych zawodników kraju, szukano chętnych i utalentowanych, jednak frekwencja malała a likwidacja sali przy zakładzie doprowadziła do przerwania treningów.

Powiększ
Powiększ
Sekcja szermiercza
K.S. PILICA 1966 r.
Szermierze K.S. PILICA
w pochodzie 1- Majowym 1966 r.

1975 W ostatnich latach było zarejestrowanych 17 zawodników i 5 zawodniczek. Decyzją Zarządu sekcję szermierczą rozwiązano.