Klub Sportowy " Pilica" - Rok założenia 1930

  HISTORIA     GALERIE  ZDJĘĆ     SPONSORZY     KSIĘGA  GOŚCI     CHAT      BRAMKA  SMS      KONTAKT

Startuj z nami Start    Dodaj do Ulubionych Ulubione
Dyscypliny Sportowe:

Boks

Brydż sportowy
Gimnastyka
Kajakarstwo
Kolarstwo
Koszykówka

Kręglarstwo

Lekkoatletyka

Łucznictwo

Łyżwiarstwo szybkie

Piłka nożna

Piłka ręczna

Podnoszenie ciężarów

Siatkówka

Sporty motorowe

Sporty zimowe

Strzelectwo
Szachy
Szermierka
Tenis stołowy

DYSCYPLINY  SPORTOWE


PIŁKA RĘCZNA (1975 -1989)

1930 W okresie przedwojennym istnieje piłka ręczna w sekcji gier sportowych, ale nie zachowały się na jej temat informacje.

1975
Latem powołano sekcję piłki ręcznej mężczyzn, która rozpoczęła rozgrywki w lidze okręgowej - grupa B. Drużyna zakończyła rundę jesienną na drugiej pozycji, po CHKS Łódź.
Powstanie sekcji po wojnie zawdzięczamy takim entuzjastom jak - nauczyciel w-f w SP nr 11 mgr Bogdan Drozdowski i Dyrektor tej szkoły Edward Kacperczyk. Pierwszymi zawodnikami byli uczniowie tej szkoły, którzy grali i trenowali na przyszkolnym otwartym boisku. Klub chętnie udzielił im wsparcia i dał szansę kontynuowania kariery sportowej.
Skład pierwszej drużyny stanowili: Jerzy Kowalczyk, Marek Parada, Henryk Włostowski, Piotr Abramezyk, Piotr Gilner, Tomasz Wonko, Ireneusz Olczyk i bramkarz Andrzej Sipa oraz Mirosław Ołownia.
Treningi prowadził były zawodnik piłki ręcznej Stanisław Krakowiak. Kierownikiem sekcji był przez wiele lat, aż do jej rozwiązania entuzjasta tej dyscypliny sportu - Janusz Kozerawski.

1976 Zmiany administracyjne powodują powstanie ligi okręgowej województwa piotrkowskiego. Grają w niej: RUCH Piotrków, PILICA Tomaszów, KS Glinnik i PIOTRKOWIA II Piotrków. Był to dziwny sezon, w którym dwa ostatnie zespoły oddawały mecze walkowerami. Po odejściu trenera Krakowiaka treningi prowadził mgr B. Drozdowski.

1977 Po cyklu rozgrywek sezonu 1976/1977 zespół PILICY bez straty punktu dostał się do , wspólnej ligi wojewódzkiej: kielecko-radomsko-piotrkowsko-tarnobrzeskiej. Jesienią
zespół wzmocniony: L. Gruszczyńskim, W. Zającem, G. Kolińskim, M. Ołownią i W. Pawlikowskim zdobył I miejsce odnosząc 9 zwycięstw.
Zespół juniorów występując w lidze okręgowej zakończył sezon na II pozycji za KORONĄ Kielce.

1978 Zespół PILICY zakończył cykl rozgrywek 1977/1978 na pierwszym miejscu i uzyskał prawo do gry o awans do ligi terytorialnej. Decydujący mecz jednak PILICA przegrała nieznacznie z RUCHEM Radzionków.
Drużyna PILICY wygrała turniej towarzyski w Tomaszowie z okazji „Dnia Chemika".
Trenerem PILICY był krótko Kazimierz Michańkow i Jacek Piejka, który występował też jako zawodnik. W zespole grali: A. Sipa, P. Abramczyk, M. Porada, M. Ołownia, I. Olczyk, L. Gruszczyński, Zbigniew Janas, Marek Łaski (bramkarz), Krzysztof Janik, Andrzej i Wiktor Trobosiowie, Jacek Kusal, Mieczysław Rybak i Sławomir Źegota.
Jesienią grano we wspólnej lidze wojewódzkiej. Zespół PILICY zdobywa I miejsce z 10 zwycięstwami. Szkoleniem piłkarzy zajął się mgr Maciej Drygalski. Do drużyny dochodzą Tadeusz Caban, Janusz Dziubek, Janusz Sobczak i Maciej Witkowski.

Powiększ
Drużyna piłki ręcznej - rok 1978. Od lewej: Z. Miller - sędzia, M. Parada - kapitan, Z. Janas - bramkarz, M. Ołownia, L. Gruszczyński, M. Rybak, I. Olczyk, A. Turbas, P. Abramczyk

1979 Sezon 1978/1979 kończy PILICA zwycięstwem w połączonej lidze wojewódzkiej, ; z prawem gry o awans do ligi terytorialnej. Turniej odbywa się w Tomaszowie Maz. Do gry przystąpiły SPARTA Zabrze i RAFAMET Kuźnia Raciborska. PILICA zajęła II miejsce za RAFAMETEM. Ze względu na różne grupy terytorialne obie drużyny awansowały do rozgrywek zwanych rozgrywkami o II ligę.
PILICA trafiła do grupy 11 zespołów zajmując na półmetku 9 pozycję.

1979/80 Rok 1979 jest szczęśliwym dla sekcji. Jako zwycięzca ligi międzywojewódzkiej kielecko-radomsko-piotrkowskiej otrzymuje PILICA organizację turnieju barażowego o wejście do II ligi. Zespół trafia do łódzkiej grupy rozgrywkowej i zdobywa 6 miejsce na osiem zespołów.

1980/81 W rozgrywkach „O wejście do II ligi" zespół zajmuje IV miejsce ale pojawiają się kłopoty kadrowe. Odchodzi wielu zawodników. Na wniosek kierownictwa sekcji i trenerów drużyna seniorska wycofana zostaje z rozgrywek. Był to efekt nacisku na rezultaty czołówki i brak szkolenia młodzieży.
W 1980 roku powołane zostają zespoły szkolenia podstawowego kierowanę przez J. Olczyka, M. Paradę i S. Żegotę, jednak ich wychowankowie nie nadają się jeszcze do gry. Do rozgrywek przystępuje jedynie drużyna juniorów M. Parady, jednak na rezultaty tego szkolenia trzeba było czekać trzy lata.

1983/84 Drużyna piłki ręcznej po cyklu szkoleniowym zgłoszona zostaje do klasy międzywojewódzkiej i po zwycięskim sezonie awansuje ponownie do rozgrywek „O wejście do II ligi". Instruktor Adam Wonko prowadzi w rozgrywkach drużynę juniorów młodszych. Rozwojowi piłki ręcznej sprzyja możliwość korzystania z Hali Balonowej powstałej przy SP nr 11. Kierownictwo sekcji wspierające Marka Paradę stanowią Janusz Kozerawski i Tomasz Kurman.

1984/88 Zajęcia w sekcji prowadzili mgr Marek Parada, mgr Adam Wronko.
W kolejnych sezonach nie notuje się postępów. Drużyna gra w klasie międzywojewódzkiej, zajmując miejsca w środku tabeli. Zarząd rozważa możliwość rezygnacji z tej sekcji w przypadku braku postępów. Obiektywnie oceniając z dystansu czasowego trudno było tej sekcji dorównać popularnością i nakładom finansowym sekcji piłki nożnej.
W momencie rozpoczęcia przebudowy Hali Balonowej na obiekt stały skomplikowała się i tak już trudna sytuacja sekcji w klubie. Mecze i treningi można było prowadzić jedynie na otwartym boisku lub na boiskach przeciwników.
Piłka ręczna stała się w tym czasie typowym sportem halowym i kluby, które nie miały takich obiektów przestały się liczyć we współzawodnictwie sportowym.

Powiększ
Beniaminek III ligi - rok 1984
Stoją od lewej: M. Parada - trener, S. Wójciak, T. Tataradziński, D. Wolak, P. Kaczmarski, D. Gajewski, S. Bogacki, M. Kotynia, J. Kozerawski - kierownik sekcji
i drużyny; klęczą: Z. Płóciennik, S. Krejpowicz, W. Juszczak, A. Gmaj, S. Żegota

1988/89 Sezon ten jest ostatnim w historii sekcji w klubie. Zespół seniorów zajął VI miejsce w lidze MW (międzywojewódzkiej), juniorzy walczyli w strefowych turniejach do MP, a młodzicy w finale MAKROREGIONU CENTRALNEGO zajęli V miejsce. Przebudowa hali posuwała się zbyt wolno naprzód, koszty sekcji rosły, a perspektywy były niejasne. Zarząd wycofał zespół z rozgrywek i zawiesił działalność sekcji.
Szczególne podziękowanie należy złożyć społecznemu kierownikowi sekcji Januszowi Kozerawskiemu i trenerom Markowi Paradzie, Ireneuszowi Olczykowi i Janowi Rokicie, którzy byli wierni sekcji aż do jej rozwiązania.