Rekord Polski Karoliny Bosiek - Łyżwiarstwo szybkie – tomaszowianie w Pucharze Świata

KS Pilica. Opublikowano w W mediach

Tomaszowski Informator Tygodniowy Numer: 48 (1426) z 1 grudnia 2017 r.

Na olimpijskim torze w Calgary odbyły się międzynarodowe zawody w łyżwiarstwie szybkim Time Trials. Startowała w nich kilkunastoosobowa reprezentacja Polski, w której było dwoje panczenistów Pilicy Tomaszów. Nasi łyżwiarze zaprezentowali się bardzo dobrze.

W Kanadzie formą błysnęła Karolina Bosiek, która w pierwszym starcie na 500 m była najlepszą z Polek. Zajęła czternaste miejsce, czasem 40,03 s bijąc rekord życiowy. Jeszcze lepiej tomaszowianka spisała się w wyścigu na 1000 m. Uzyskała czas 1.17,51, który jest nowym rekordem Polski juniorek i dał jej siódme miejsce tuż za Katarzyną Bachledą-Curuś (1.16,96). Przypomnijmy, że do Karoliny należą już rekordy kraju w jej kategorii wiekowej na 1500 (2.00,13), na 3000 m (4.08,44) i niedawny na 5000 m (7.20,01). Dobrą formę zaprezentował w Calgary Roland Cieślak. Zawodnik Pilicy w biegu na 3000 m ustanowił rekord życiowy czasem 3.45,85 i zajął 11 miejsce. Z Polaków wyprzedził go Konrad Niedźwiecki, któremu najlepszy w sezonie czas 3.41,88 dał piątą lokatę. Wygrał Marcel Bosker, który czasem 3.36,33 ustanowił rekord Holandii. Sensacyjnie zakończył się bieg na 5000 m. Wygrał go Polak Patryk Wójcik z czasem 6.32,25, ale trzeba przyznać, że gwiazd łyżwiarstwa szybkiego na tym dystansie nie było.
Teraz przed polskimi panczenistami starty w Pucharze Świata. Pierwsze w kanadyjskim Calgary od 1 do 3 grudnia, a następne w amerykańskim Salt Lake City (8-10 grudnia).

Młodzież w Inzell
W niemieckim Inzell w miniony weekend zainaugurowany został Puchar Świata Juniorów. W reprezentacji nie mogło zabraknąć przedstawicieli Pilicy Tomaszów. Z naszych panczenistów najlepiej spisał się Damin Żurek, który bijąc rekord życiowy czasem 1.11,75 zajął siódme miejsce. Jakub Piotrowski był 36 (1.15,34). Kuba na 3000 m zajął 21 miejsce z życiówką 4.01,59. Rekord życiowy poprawiła też dwudziesta druga na 1000 m Natalia Jabrzyk 1.22,17. Karolina Gąsecka zajęła 28 miejsce (1.23,93). Karolina lepiej wypadła na 3000 m. Rekord życiowy 4.20,83 dał jej dziewiątą lokatę. Jabrzyk była dwudziesta (4.34,08), a za nią uplasowała się Olga Kaczmarek z życiówką 4.35,32.Wbiegu na 500mKaczmarek była 22 z życiówką 41,73, a Jabrzyk 25 z czasem 42,16. Kolejny rekord życiowy Gąsecka ustanowiła w starcie na 1500 m. Czas 2.04,75 dał jej trzynaste miejsce. Kaczmarek była 22 (2.08,13 PR). Na tym samym dystansie Żurek uzyskał 36,36 s, co wystarczyło do zajęcia dziewiątego miejsca.Wiktor Grzybek był trzydziesty z życiówką 37,83 s. Damian pobił za to rekord życiowy w wyścigu na 1500 m. Czas 1.52,11 dał mu dziewiętnastą pozycję. Piotrowski z życiówką 1.54,07 był 37. Wdrużynach sprinterskich juniorki: Kaczmarek, Jabrzyk i Gąsecka sklasyfikowane zostały na 5 miejscu, a juniorzy: Grzybek, Oficjalski i Świątek na 7 pozycji. W biegu ze startu wspólnego Jabrzyk uplasowała się na 21 miejscu. Równolegle na torze w Inzell rozgrywane były zawody neoseniorów (młodzieżowców). Z reprezentantów Polski najlepiej spisała się Kaja Ziomek z Cuprum Lubin, która na 500 m zajęła drugie miejsce (39,68), a w drużynowym wyścigu sprinterskim z koleżankami była trzecia. Mateusz Owczarek z Pilicy na dystansie 3000 m był dziesiąty z czasem 3.55,68, a na 1500 m czternasty (1.52,14).Drużyna sprinterska zOwczarkiem w składzie była czwarta.