KS Pilica. Opublikowano w W mediach

Tomaszowski Informator Tygodniowy Numer: 1 (1224) z 3 stycznia 2014 r.

Złota drużyna Pilicy na podium (od lewej): Alekdandra Kapruziak,
Aleksandra Dębowska i Ewelina Cieślik

W weekend przed Nowym Rokiem w Zakopanem odbyły się mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim. Z powodu, że mamy sezon olimpijski (igrzyska w lutym w Soczi), połączono w jedną imprezę mistrzostwa na dystansach i w wieloboju. Ekipa Pilicy ze stolicy Tatr przywiozła tylko jeden medal, ale za to z najcenniejszego kruszcu. Tomaszowianki wygrały bieg drużynowy. Z powodu silnych podmuchówhalnego organizatorzy zmuszeni byli odwołać część konkurencji czempionatu. Zawody miały rozpocząć się w sobotę przed południem, jednak z powodu silnych podmuchów wiatru (70-90 km/h) podjęto decyzję o przeniesieniu startów na godziny późnopopołudniowe. Wiatr nie ustał i groziło, że biegi będą całkowicie odwołane. Jednak po konsultacjach z trenerami ekip postanowiono rozegrać chociaż drużynówkę. W biegu drużynowym najlepsze okazały się kobieca reprezentacja Pilicy Tomaszóworazmęska AZS Zakopane.Tomaszowianki w składzie: Aleksandra Kapruziak, Aleksandra Dębowska i Ewelina Cieślik uzyskały czas 3.49,18. W finale pokonały Cuprum Lubin 3.49,84. Trzecie miejsce zajęły StegnyWarszawa 3.50,44. Wniedzielę pogoda znacznie się poprawiła. Temperatura spadła do 5 stopni powyżej zera i warunki do biegania były rewelacyjne. Padały rekordy toru. O pechu może mówić Aleksandra Kapruziak. Zawodniczka Pilica podczas drugiego biegu na dystansie 500 m upadła i straciła szansę na podium. Po pierwszym starcie zajmowała czwartemiejsce. Ola została odwieziona do szpitala na badania, ponieważ tuż przed świętami zdjęto jej gips ze złamanej ręki.
W trzydniowych zawodach w Zakopanem wystartowało 60 panczenistów z 10 klubów. Najwięcej medali w mistrzostwach zdobyli Luiza Złotkowska – trzy złote (1500 i 5000 m oraz w wieloboju), jeden srebrny (3000 m) i jeden brązowy (500 m), oraz Jan Szymański – cztery złote krążki (1500, 5000, 10 000 m wielobój). Kilka zawodniczek Pilicy było widocznych w rywalizacji seniorów. Na 500 m Dębowska była szósta (42,81 + 42,19), a juniorka Karolina Bosiek dziewiąta (42,73 + 42,73). 1500 m – 8. Dębowska 2.13,36, 11. Bosiek 2.17,70, 3000 m – 9. Dębowska 4.45,01, 10. czternastoletnia Karolina Gąsecka 4.48,66, 11. Agata Jabłońska 4.53,11, 12. Bosiek 4.53,50, 5 km – 8. Gąsecka 8.28,13, 9. Dębowska 8.30,66, 10. Jabłońska 8.36,92, 11. Cieślik 8.43,94, wielobój – 6. Dębowska, 7. Gąsecka, 8. Cieślik, 9. Jabłońska. Wystartował też kadrowicz Roland Cieślak. Tomaszowianin w pierwszym biegu na 500 m był siódmy (38,19), ale do drugiego już nie przystąpił, bo doznał kontuzji. Na zakopiańskim torze zabrakło naszej najlepszej panczenistki – kadrowiczki Karoliny Domańskiej-Ksyt.
***
Równolegle rozgrywane były mlodzieżowe mistrzostwa Polski. Wśród kobiet w kategorii bezkonkurencyjna okazała się Angelika Fudalej. Zawodniczka AZS Zakopane wygrała wszystkie biegi na dystansach i tym samym zdobyła też tytuł w rywalizacji wielobojowej. Tomaszowianki plasowały się tuż za zakopianką i zdobyły dziesięć medali. Medalistki: 500 m (dwa biegi): 1. Fudalej 83,92 (41,81 + 42,11), 2. Dębowska 84,62 (42,43 + 42,19), 3. Ewelina Cieślik 89,57 (44,91 + 44,66), 3000 m: 1. Fudalej 4.33,84, 2. Dębowska 4.45,01, 3. Jabłońska (IUKS 9) 4.53,11, 1500 m: 1. Fudalej 2.10,91, 2. Dębowska 2.13,36, 3. Cieślik 2.22,05, 5000 m: 1. Fudalej 7.47,35, 2. Dębowska 8.30,66, 3. Jabłońska 8.36,92, wielobój: 1. Fudalej 177,822, 2. Dębowska 185,451, 3. Cieślik 194,177, 4. Jabłońska.
***
Z powodu zawirowań pogodowych nie udało się rozegrać biegów na 1000 m kobiet i mężczyzn. Postanowiono, że przeprowadzone zostaną podczas MP w sprintach (w Warszawie 29-30 stycznia). Zakopiańskie zawody wyłoniły reprezentantów Polski na mistrzostwa Europy (11-12 stycznia). Do Hamar pojadą: Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Cerwonka, Luiza Złotkowska oraz rezerwa Katarzyna Woźniak, Zbigniew Bródka, Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki, Piotr Puszkarski i jako rezerwa Sebastian Druszkiewicz.