KS Pilica. Opublikowano w W mediach

Tomaszowski Informator Tygodniowy Numer: 14 (1340) z 8 kwietnia 2016 r.

Ekipa

Ekipa Pilicy. Stoją odlewej): Mateusz Kuta, trener Tomasz Cichowski, Katarzyna Paduszyńska, trener Paweł Ciesielski, Angelika Wojtaszek, Szymon Kosz, prezes klubu Jan Śnioszek i Joanna Pawłowska, w dole Julia Sidło i Mateusz Goździk

W Gostyniu były Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w kręgi ars twie. Tak udanych występów tomaszowscy kręglarze dawno nie mieli. Zawodnicy Pilicy zdobyli ;tż osiem medali.
Były to bardzo rozbudowane zawody. Jednocześnie rozgrywano mistrzostwa Polski indywidualne, par, tandemów mieszanych, sprintów oraz drużynowe.
Kręgi arze Piliey rywalizację zaczęli bardzo udanie. Joanna Paw-tow-ska była najlepsza w eliminacjach juniorek mk)d-szyeh z wynikiem 547 pkt. Do linału dostała się też Julia Sidło, której 519 pkt dało ósme miejsce. Pozostałe nasze dziewczyny kulały słabiej. Angelika Wojtaszek otarła się o finał. 476 punktów dało jej dziewiętnaste miejsce. Katarzyna Padu-szyńska zajęła 26 miejsce (452 pkt).
Eliminacje były jednocześnie mistrzostwami Polski par. Tomaszowianki Pawłowska i Sidło miały łącznie 1066 punktów' i okazały się najlepsze, sięgając po złoty medal. Srebrne medalistki z Wronek wyprzedziły o 3 pkt.
Później zmagania rozpoczęli chłopcy. Mateusz Goździk w eliminacjach był trzeci z wynikiem 571 pkt. Słabiej kulał Szymon Kosz, który uzyskał 507 pkt i zajął 26 miejsce (do finału kwalifikowak) się 24 zawodników'). Niemniej tomaszowianom łączny wynik 1078 wystarczył do zdobycia srebrnego krążka w parach. Do złotego duetu gospodarzy ze Startu zabrakk) 23 pkt, a brązowych medalistów z Tucholanki wyprzedzili jednym „oczkiem”. Miejsca innych pilicami 36. Mateusz Kuta (453), 39. Dominik Cyniak (436).
Eliminacje były także drużynowymi mistrzostwami Polski, a liczył się łączny
wynik czterech zawodników. Bardzo dobrze wypadły tomaszowianki. Wynik 19% pkt dał im srebrny medal. O 5 pkt wyprzedziły lawo ryzowaną Polonię 1912 Leszno. Uległy tylko Dziewiątee-Amice Wronki (2056). Chłopcy poza (k)ździkiem grali słabo i ostatecznie zajęli szóste miejsce.
Sobotnią rywalizację zaczęły tandemy mieszane. Wykonywały po 60 rzutów - 2x30 (15 do pełnych + 15 do zbieranych). Reprezentanci Piliey spisali się znakomicie. Tytuł mistrza Polski zdobyli Pawłow ska i Kosz, strącając 264 kręgle. O trzy punkty wyprzedzili drugą naszą parę Wojtaszek i Kulę. Brązowi medaliści z Tucholanki też mieli 264 pkt, a o kolejności zdecydowały lepsze zbierane.
W sobotnie popołudnie były sprinty indywidualne. To najmłodsza konkurencja kręglarska. Zawodnicy rozgrywają szybkie pojedynki naprzemiennie na dwróch torach (10 rzutów do pełnych i 10 zbieranych) systemem pucharowym. W przypadku remisu na torze o wygranej decyduje jeden rzut zwycięstwa. Przy remisie 1:1 na torach następuje trzyrzutowa dogrywka, a gdy i ona nie wryłoni zwycięzcy, znów jest jeden decydujący rzut.
Kolejne rewelacyjne występy mieli Goździk i Kosz. Obaj w ygrali po trzy pojedynki i spotkali się w' finale. W bratobójczej walce górą był Goździk, Wygrał 2:0 (95:90 i 100:83) i zdobył tytuł mistrzowski, zostaw iając koledze w icemistrzostwo.
Nasze juniorki nie miały szczęścia. Sidło odpadła już w pierwszym pojedynku. Przy remisie na torach przegrała dogrywkę 18:22 z późn i ej szą mistrzynią Dorotą Kwapisz z Leszna. Pawłowska pierwszy mecz wygrała 2:0, a odpadła
w ćwierćfinale, przegrywając 0:2 z Weroniką Torką z Tamow a Podgórnego.
Na koniec mistrzostw' rozegrano finały indywidualne. W niedzielę rewelacyjnie zagrał Goździk. Atakując z trzeciej pozycji Mateusz przewrócił 589 kręgli i ustanowdł rekord życiowy, a łączny w ynik 1160 pkt dał mu kolejny złoty krążek. Dmgiego Jędrzeja Michalaka z Gostynia wyprzedził aż o 29 punktów'.
Nie powiodło się natomiast piliezan-kom. Szczególnie słabo w niedzielę kulała Pawłowska. Uzyskała tylko 489 punktów i spadła aż na siódme miejsce. Sidło nie była wiele lepsza. Wynik 514 „oczek” wystarczył zaledw ie do utrzymania ósmego miejsca. Mistrzynią została Julia Paszyk z Wronek, która po eliminacjach z wynikiem 514 pkt była dziewiąta za Sidło, zaś w finale wykulała 578 pkt i wskoczyła na najwyższy stopień podium.
Pilica z ośmtóma medalami (po 4 złote i srebrne) wygrała klasyfikację klubową mistrzostw'. W klasyfikacji województw Łódzkie (58 pkt) było drugie za Wielkopolską, reprezentowaną przez 6 klubów-, których zaw odnicy łącznie zdobyli 13 medali (152 pkt). Trzecia MałopoLskia zebrała tylko 24 pkt. Trenerem młodych kręglarzy
Pilicy jest Tomasz Cichowski.
***
Goździk jako indywidualny mistrz Polski uzyskał nominację do startu w- Pucharze Świata wr kat. U-18 oraz w Mistrzostwach Św-iata w- kat. U-23, które odbędą się od 15 do 22 maja w Novigra-dzie w- Chorwacji.
Mateusz i Sidk) otrzymali ponadto powołania do Kadry Narodowej Juniorów-, a więc do starszej kategorii wiekowej.